50 bin kişi uyuşturucudan cezaevlerinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu anda uyuşturucudan cezaevinde yatan insan sayısının 50 bin olduğunu açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da “Sokakları uyuşturucu çetelerine bırakmayacağız. Sporla uyuşturucuyu yeneceğiz” dedi.
Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği’nce (RTGD) İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle “Sporla Kal Güvende Kal” sloganıyla gerçekleştirilen panele Soylu ve Bak katıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Hamit Hancı’nın yaptığı panelde konuşan Soylu, uyuşturucuyla mücadele konusunda 2018’e hızlı başladıklarını ve çok hızlı bitireceklerini söyledi. Soylu, “Şu anda uyuşturucudan cezaevinde yatan insan sayısı inanamayacağınız bir rakam 50 bin. FETÖ’den yatan sayısı da 50 bin” diye konuştu.  Türkiye’nin uyuşturucu açısından talihsiz bir coğrafi konuma sahip olduğuna işaret eden Soylu, “Özellikle doğal uyuşturucunun imalatçısı ülkelere komşuyuz. Özellikle bu yıl Afganistan’da ciddi bir üretim artışı söz konusu” ifadelerini kullandı.
Soylu, Hollanda, Belçika, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde sentetik uyuşturucu imal edildiğini, bunların Türkiye üzerinden Ortadoğu’ya gönderildiğini, bu sayede büyük bir ekonomi geliştirildiğini dile getirdi. 
‘Sporun gücü’
Bakan Bak ise “Biz hem terörü hem uyuşturucuyu yeneceğiz. Bunu yaparken de sporun birleştirici gücünü kullanacağız. Sayın İçişleri Bakanı Soylu ve ekibine, mücadelede emeği geçen güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum. Biz bakanlık olarak önleyici konumdayız. Bize düşen bunun başlamasını engellemek. Bunu nasıl yapacağız; önce çocuklarımıza sevgimizi vereceğiz. Sevginin maliyeti yok” diye konuştu.
Vücut Geliştirme ve Fitness Avrupa Şampiyonası’nda Tekerlekli Sandalye Engelliler kategorisinde Avrupa Şampiyonu olan Muhammed Ali Bulgay anne ve babasının ayrıldığı dönemde kendisini uyuşturucu kullanırken bulduğunu, ancak sporla hayatındaki bütün kötü alışkanlıklardan vazgeçtiğini dile getirdi. Serbest dalış dünya şampiyonu Şahika Ercümen ise astım hastalığı dolayısıyla küçükken okula dahi zor gittiğini, ancak azmiyle dünya rekortmeni olduğunu kaydetti. 

Haberi görüntülemek için tıklayın.


25 Ocak 2018 Perşembe
Bu Haber Sizden Önce 1124 defa okundu.