KURUMSAL

RADYO TELEVİZYON GAZETECİLERİ DERNEĞİ

Siyah Beyaz yıllardan geleceğe uzanan bir çınar: RTGD

16 Mayıs 1978 tarihinde Türkiye'nin tanıdığı ünlü gazeteciler "TRT Muhabirleri Derneği"ni kurdular. Yavuz Gökmen'in kurucu olduğu ve önderlik ettiği TRT Muhabirleri Derneği, sadece mesleki anlamda faaliyet göstermedi;  o yılların tek kanalı olan TRT'de başarılı yapımları ve isimleri ödüllendirerek yayın kalitesine katkıda bulunmak için  çalıştı. TRT'nin tek kanal olduğu o yıllarda tüm gazeteler TRT'yi izlemek üzere muhabir görevlendiriyordu. Mesleğe gönül vermiş bu değerli isimlerin katkılarıyla Derneğimiz, Medya Ödülleri'nin de temelini o yıllarda attı. 

TRT Muhabirleri Derneği, Türkiye'de ve dünyadaki yayıncılığın gelişimini dikkate alarak  1982 yılında bir değişikliğe gitme kararı aldı. Derneğin ismi çok daha güncel ve kapsayıcı bir hale getirildi ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği olarak değiştirildi. 1982 yılından bu yana Medya Ödülleri adı altında ekranların ve radyoların en iyilerini ödüllendiren RTGD, aynı zamanda bir çok sosyal sorumluluk projesine de imza attı. İletişim liseleri ve  iletişim fakülteleriyle yakın çalışma içinde olan Derneğimiz, önümüzdeki yıllarda önemli projelere imza atmayı sürdürecektir. Mesleğimizin duayenlerini de unutmayan ve belli aralıklarla onlara da vefasını verdiği ödüllerle gösteren RTGD Yönetim Kurulu, üyelikleri de büyük titizlikle onaylamaktadır. Türkiye'nin tanıdığı bir çok ismin üyesi olduğu Derneğimiz, internet sitesini de yenileyerek yepyeni bir vizyonla hareket etmektedir. 

Geçtiğimiz yıl yapılan önemli ve uzun bir çalışmayla eski üyelerimizden kalan arşivimiz düzenlenmiş, TRT muhabirlerinin çektiği fotoğraflar ve tarihi anlar internet sitemize taşınmıştır. Televizyonun ve radyoların 1970'lerin sonundan başlayarak önemini anlatan bu tarihi fotoğrafların ülke arşivi açısından da büyük değeri olduğuna inanıyoruz.

*Arşivimizi yeniden düzenlerken öncelikle 1980'li yıllarda Derneğin kalbi olan ilk muhabirlerimizi saygıyla anmak istedik. Fotoğraflarını bulabildiklerimizi sayfamıza alıyoruz. Maalesef fotoğraf vermeyenleri isimleriyle anmakla yetiniyoruz.

Saygılarımızla
RTGD Yönetim Kurulu